خرید استیل
واردات استیل بسته شد!

واردات استیل بسته شد!

تاریخ انتشار: 1403/03/08

تعداد بازدید 17

در چند روز گذشته اخباری مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش برای شرکت های بازرگانی از سوی سامانه جامع تجارت منتشر شد.

طبق آخرین ابلاغیه وزارت صمت وادرات محدود به شرکتهای تولیدی که برنامه تولید سال ۱۴۰۳ خود را اعلام نموده اند میشود. بعد از انتشار این خبر با بررسی سامانه جامع تجارت متوجه ممنوعیت ثبت سفارش برای واردات استیل که جز مواد اولیه اصلی صنعت می باشد بودیم.

علل اتخاذ این تصمیم

بعد از انتشار این خبر همه ی بازار ها که بعد از کاهش نرخ ارز آماده رونق نسبی میشدند دوباره دچار نوسان شدند. با بررسی اخباری از این قبیل در گذشته می توان گفت این تصمیمات ناگهانی جز خسارت به اقتصاد کشور هیچ عایدی دیگری نخواهد داشت. دیر یا زود این تصمیمات شامل تغییرات اساسی می گردد. اما علت این تصمیم را می توان شایعاتی عنوان کرد که از سال گذشته زیاد به گوش فعالین اقتصادی می خورد و چیزی نبود جز حذف ارز نیمایی.

در این بین عضو اتاق بازرگانی عنوان کرد: با کاهش منابع ارزی و فشار تحریم های اقتصادی با عوض کردن روند ثبت سفارش سعی بر ایجاد تعادل میان بازار ارزی وارداتی و اقتصاد کشور می باشد.

ممنوعیت واردات استیل

اثرات ممنوعیت واردات استیل

با فرض ادامه دار شدن این موضوع چه تبعاتی گریبان گیر بازار استیل خواهد شد؟

به دلیل وارداتی بودن این فلز اولین اتفاقی که برای این بازار می افتد رشد چشمگیر قیمت مقاطع استیل خواهد بود. یعنی قیمت خرید ورق و رول استیل تحت تاثیر مستقیم این اتفاق قرار خواهد گرفت.

با کاهش واردات بسیاری از تولیدکنندگان با بحران تامین مواد اولیه رو به رو خواهند شد.

و مورد دیگری که با آن رو به رو خواهیم شد بحث ایجاد رانت و واردات محصولات بی کیفیت استیل خواهیم بود.

به هر حال تا چند روزه آینده باید صبر کرد و دید که سرانجام این تصمیم چه خواهد شد.تصمیمی که اثرات مستقیم و مخربی بر صنعت کشور خواهد گذاشت.

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

استیل با موشک استارشیب اسپیس ایکس عازم فضا می شود

شرکت اسپیس ایکس که یکی از معروف ترین شرکت های دنیا در زمینه هوا و فضا به حساب می آيد. برای اولین بار برای یک برنامه فضایی، برای برنامه های خود که تحقق سلطه ب ...

تاریخ انتشار: 1403/03/08

تعداد بازدید 41

کمبود ورق و رول استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در بازار

علت کمبود استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در بازار با ترخیص کالا استیل از گمرک احتمال کاهش قیمت وجود دارد در هفته های اخیر با کاهش نرخ ارز در کشور و نوسان آن در کانال ۴۸ تا ...

تاریخ انتشار: 1403/03/08

تعداد بازدید 580