خرید استیل
استیل با موشک استارشیب اسپیس ایکس عازم فضا می شود

استیل با موشک استارشیب اسپیس ایکس عازم فضا می شود

تاریخ انتشار: 1403/01/27

تعداد بازدید 41

شرکت اسپیس ایکس که یکی از معروف ترین شرکت های دنیا در زمینه هوا و فضا به حساب می آيد. برای اولین بار برای یک برنامه فضایی، برای برنامه های خود که تحقق سلطه بر مریخ است. متکی بر کیفیت منحصر به فرد استیل شده است.

اسپیس ایکس در سال 2002 توسط ایلان ماسک با هدف کاهش هزینه پرواز فضایی برای امکان پذیر ساختن تسلط بر مریخ، تأسیس شد. در حال توسعه موشک استارشیب است. یک سیستم پرتاب کاملاً قابل استفاده مجدد و با بودجه خصوصی برای پروازهای فضایی بین سیاره ای و مداری.

از ویژگی های منحصر به فرد موشک استارشیب می توان به مواد بدنه آن و تقویت کننده فوق سنگین آن اشاره کرد.

موشک استارشیب شرکت اسپیس ایکس ابتدا قرار بود از فیبر کربن پیشرفته ساخته شود. اما در نهایت مهندسان این پروژه تصمیم گرفتند از استیل سری ۳۰۰ در ساخت بدنه موشک استفاده کنند.

استیل در  ساخت بدنه موشک مریخ پیما

برای اولین بار

استفاده از استیل در ساخت بدنه یک موشک فضاپیما برای اولین پس از چندین تلاش ناموفق در دهه ۱۹۵۰ در حال شکل گیری است. در گذشته برای موشک های قاره پیمای اطلس تست استفاده از استیل گرفته شده بود. ولی به دلیل عدم تکامل تکنولوژی پیشرفتی حاصل نشد.

مزیت قابل توجه

تحمل دمای بالای استیل یک امتیاز عالی برای سفرهای فضایی به حساب می آید. برای آلومینیوم و یا فیبر کربن حالت پایدار دما ۱۵۰ درجه سانتی گراد میباشد. برای کوتاه مدت نیز ۱۸۰ الی ۲۰۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل میکنند اما این دما باعث کاهش عمر و استقامت آنها می شود.

تحمل دمای استیل برای استفاده در موشک فضا پیما با دو مورد دیگر فرق میکند. استیل میتواند دمای پایدار ۸۰۰ الی ۹۵۰ درجه را تحمل کند. این مقدار در استیل های نسوز بیشتر نیز می شود. به این ترتیب در موشک استارشیب یک سپر حفاظتی از جنس استیل تعبیه خواهد شد که بتواند هنگام ورود به جو مریخ دما را تحمل کند.

کاهش هزینه سفر به مریخ برای موفقیت کلی پروژه بسیار مهم است. در اینجا استنلس استیل بسیار بهتر از رقبای خود عمل می کند. فیبر کربن به ازای هر کیلوگرم 135 دلار هزینه دارد و بیش از یک سوم مواد در طول فرآیند تولید از بین می‌رود. به عبارتی هزینه واقعی حدود 200 دلار در هر کیلوگرم می باشد. این مقدار برای استیل بسیار پایین تر خواهد بود. به طور کلی با بررسی لیست قیمت استیل به این نتیجه می رسیم که فولاد ضد زنگ نیز نسبت به سایر فلزات قیمت بالایی دارد. اما در همچین پروژه هایی تفاوت ها قابل توجه هستند.

استیل سری ۳۰۰ در بدنه موشک

یک گرم هم مهم است

هنگام ارسال یک جسم از زمین به خارج از جو حتی یک گرم وزن اضافه هم باید حذف شود. به طور کلی فولاد گزینه سبکی به حساب نمی آيد اما استیل بهترین انتحاب برای کاهش وزن پرتابه می باشد. موشک استارشیب برای استفاده مکرر طراحی شده است. این یعنی یک ساعت پس از فرود دوباره قابلیت پرتاب دارد.

با توجه به این نکته مهندسان باید سراغ آلیاژی با مقدار نیکل بالا میرفتند. بهترین انتخاب، استیل ۳۰۴L بود که در بدنه موشک استارشیب مورد استفاده قرار گرفت.

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

گزارش ۹ ماهه صادرات فولاد در سال ۱۴۰۲
گزارش ۹ ماهه صادرات فولاد در سال ۱۴۰۲

تاریخ انتشار: 1403/01/27

تعداد بازدید 109

صنعت فولاد در سال ۱۴۰۲
صنعت فولاد در سال ۱۴۰۲

تاریخ انتشار: 1403/01/27

تعداد بازدید 986

گزارش ۹ ماهه صادرات فولاد در سال ۱۴۰۲

ثبت رکورد جدیدلزوم توجه به شمش و اسلبواردات مشتقات فولادی مانند استیل طبق آخرین گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد، حجم صادرات این محصول در ۹ ماه سال جاری ...

تاریخ انتشار: 1403/01/27

تعداد بازدید 109

صنعت فولاد در سال ۱۴۰۲

صنعت فولاد در سال ۱۴۰۲ چه رویکردی را اتخاذ می کند ؟ در سال ۱۴۰۱ ایران رویکرد متفاوتی را نسبت به سایر تولید کنندگان بزرگ فولاد جهان برگزید و برخلاف جریان جه ...

تاریخ انتشار: 1403/01/27

تعداد بازدید 986